top of page

Yurtdışında çalışma ve eğitim fırsatları High Education'da

High Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından Gülay Aksu, yurtdışında eğitim, iş ve konaklama hakkında neler yapılması gerektiğine dair sorularımızı yanıtladı. Aksu; “Almanya’da ücretsiz olarak Üniversite ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere fırsat niteliğinde olanaklar sağlıyoruz. Hem ücretsiz eğitim görürken aynı zamanda haftada 20 saat çalışma ve oturma iznine sahip olabilmektedirler” dedi.


Yurtdışında eğitim alıp hem de gelir elde etmek isteyen insan sayısı gittikçe artıyor. Ancak eğitim saatleri ile iş saatlerinin aynı zaman dilimine denk gelmesi bu durumu neredeyse imkânsız hale getiriyor. Konu hakkında High Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından Gülay Aksu ile bir röportaj gerçekleştirdik. Aksu, yurt dışında eğitime devam ederken aynı zamanda iş hayatını etkilemeden gelir elde edilebileceğini belirtti. Gerekli kriterler ve avantajlar hakkında, detaylar veren Aksu; “Avrupa’da düzenlediği turlar ve sosyal aktivitelerle de dikkat çeken High Education, kişiye yurt dışında okuma kararı verilmesinden iş hayatına başlayana kadar olan süreçte ihtiyacı olabilecek her türlü hizmeti sunarken, kişilerin karşılaşabileceği her türlü probleme karşı da çözüm üretmeye hazır bir organizasyondur” ifadelerini kullandı.


-High Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tam olarak ne tür hizmetler veriyor?

Gülay Aksu; “Avrupa’nın dört bir yanında bulunan şehirlerdeki okullarda okumakta olan öğrenci dostlarımız ve bu süreçte iş birliği yaparak profesyonel ekibimizle hizmet vermekteyiz. Biz, High Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak; Üniversite başvuruları, Dil sınavı hazırlık kursları, Dil kursu ve dil sınavı kayıtları, Havaalanında karşılama, Şehir ve okul turları, Konaklama (ev, yurt, otel), Sağlık sigortası ve diğer sigortalara müracaatlarının yapıyoruz. Bunların yanı sıra; banka hesap işlemleri vb. konularda danışmanlık, Okulların ve öğrenci işleri ile iletişim için danışmanlık, Eğitime başlayan öğrencilere etüt ve özel ders danışmanlığı hizmeti de sağlıyoruz. High Education, yapılan işte verimli ve hızlı yol almanın sırrının kaliteli tecrübe aktarımı olduğuna inanan, gücünü aynı amaç etrafında birleşmiş bir topluluk olmaktan alan bir yurtdışı eğitim organizasyonudur”


-Yurtdışında eğitim almak ve iş hayatına atılmak çok zor. Ancak bu sorunların yanı sıra konaklama da başlı başına ayrı bir sorun. Bu konuda ne gibi hizmetleriniz oluyor?

Gülay Aksu; “İnsanlara geleceklerini şekillendirmeleri için yardımcı olmak, bizim için sadece bir taahhüt değil, aynı zamanda bir tutkudur. Bu nedenle bizler sadece eğitim ve iş alanında hizmet değil, aynı zamanda konaklama alanında da hizmet veriyoruz. Okula yerleştirdik, işe soktuk işimiz bu kadar demiyoruz. Konaklama alanında da hizmetler veriyoruz. Yurt dışında eğitim alan öğrencilerin en sık karşılaştığı sorunlardan birisi de kalacak yer bulamamaktır. Konaklama problemleri; okulların öğrenciler için sağladığı yurtlarda kontenjanın az olması, daire kiralanmak istendiğinde ev sahiplerinin öğrencilere dairelerini kiralamak istemeyişi ve paylaşımlı dairelerde de evi paylaşan diğer insanların yabancı olmaları gibi nedenlerdir. Ancak biz sağladığımız hizmetler ile bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. High Education olarak beraber çalıştığımız iş ortaklarımızla tercih ettiğiniz şehirde her bütçeye uygun kalacak yer ayarlıyor, okullarla da sürekli iletişim halinde bulunarak yurt fırsatlarını sizin için değerlendiriyoruz. Mobilyalı veya mobilyasız olarak kiralayabileceğiniz, faturalar ve vergiler gibi konularla kendiniz ilgilenmeniz gereken size ait dairelerdir. Mutfak ve banyonun size ait olması, tek başınıza yaşayabilme olanakları açısından tercih sebebidir. Dünyanın birçok yerinden arkadaş edinebileceğiniz öğrenci yurtlarında tek veya çift kişilik oda seçeneği mevcuttur. Yurtlar özel banyolu ve mutfaklı olup, çalışma ve dinlenme alanına sahiptir. Birden fazla öğrencinin paylaştığı bu daireler, öğrenciler için daha ekonomik bir seçenek sunmak ile birlikte, farklı kültürdeki öğrencilerin kaynaşmasına olanak sağlar. Daireler ortak mutfak ve oturma alanına sahip, genelde eşyalıdır. Bazı oteller sahip oldukları odaların bir kısmı öğrencilere özel yurt odası olarak kiralamaktadırlar. Otelin mutfak ve imkânlarından faydalandığınız bu seçenek fiyat olarak yurtlarla hemen hemen aynıdır”


-Sizden kişiye özel hizmet talep ettiğimizde bunu sağlayabiliyor musunuz?

Gülay Aksu; “Tabii ki sağlayabiliriz. Bireysel olarak yapılmak istendiğinde daha maliyetli olan, bazen hiç mümkün olmayan; kalacak yer ayarlama, her seviyede dil kursu veya dil sınavı bulma gibi konularda da tanışık olduğumuz kurumların ve bir grup olmanın sağladığı avantajlarla en verimli sonucu almak en büyük önceliğimizdir.Üniversitelerin öğrencilerden istediği dil yeterliliğini sağlamak için dil eğitimi süreci ne kadar doğru planlanırsa, okula başlamak için geçirilecek süre ve buna bağlı olarak harcanacak para azalacaktır. Bu doğrultuda karşınıza çıkabilecek başlıca problemler, öğrencinin üniversite başvuru planı ile dil kursu takviminin genelde uyumlu olmaması, dil sınavlarına kayıtta kontenjan sıkıntısıdır. Birçok farklı dil okulu ile sürekli iletişim halinde olmamız, takvimlerin hazırlanması ve sınav kayıtları konusunda inisiyatife sahip olmamızın verdiği avantaj ile dil eğitimi sürecini başarı ile tamamlıyoruz”


-Yurtdışında eğitim görmek, bir işe başlamak veya konaklamak için neden bir danışmana ihtiyaç duyalım?

Gülay Aksu; “Yurtdışında şehir ve okul seçimi yaparken High Education olarak teknik bilgimiz ve yurtdışında okuyan diğer öğrencilerin de görüş ve tecrübelerine dayanarak sizin kriterlerinize en uygun seçenekleri sizin için hazırlıyoruz. Oluşturduğumuz süreç planları sayesinde öğrencilerin bulundukları okul ve şehre en iyi şekilde adapte olmalarını sağlayarak zamandan ve masraflardan tasarruf ediyoruz”


“Öğrencilerin Okullardan Kabul Alma Şansını Artırıyoruz”

Gülay Aksu; “Vize ve okul başvurusu sırasında kurumların öğrencilerden istediği belgeleri eksiksiz ve usulüne uygun bir şekilde hazırlıyor, tercüme ve belge onayı gibi önemli işlemlerin planlamasını yapıyoruz. Bu şekilde süreci eksiksiz ve zamanında tamamlayarak olası dönem kayıplarını önlüyor, öğrencilerin okullardan kabul alma şansını artırıyoruz. Öğrencilerin okul haricinde ihtiyaç duyabilecekleri konularda destek veriyor, havaalanında karşılanmasından konaklama imkânlarına kadar her türlü hizmeti sağlıyoruz. Bununla beraber sahip olduğumuz topluluk ile öğrencilere sosyal bir çevre oluşturuyoruz. Öğrencilerin ihtiyacına ve bütçesine göre kişiye özel süreç planlaması yapıyoruz. Bireysel olarak görüşüp şartları birlikte değerlendiriyoruz. High Education, yapılan işte verimli ve hızlı yol almanın sırrının kaliteli tecrübe aktarımı olduğuna inanan, gücünü aynı amaç etrafında birleşmiş bir topluluk olmaktan alan bir yurtdışı eğitim organizasyonudur.


-Hukuk ve bürokrasi işlemleri ile nasıl ilgileniyorsunuz?

Gülay Aksu; “Hukuki ve Bürokratik faaliyetlerde görevini eksiksiz yapan profesyonel iş arkadaşlarımız ve kendisi de aynı yollardan geçerek hedefine ulaşmış, yurtdışındaki hayatını kurmuş topluluk üyelerimizle, yeni üyelerimize hizmet sunuyoruz. Değişik şehir ve çeşitli üniversitelerdeki temsilciliklerimizde sürece yeni başlayan üyelerimize zaman içinde biriktirdiğimiz değerli tecrübeleri aktararak zamandan ve maddi kaynaklardan tasarruf etmek High Education olarak en büyük hedefimizdir” dedi.

İletişim Bilgileri;


Türkiye Ofisi: +90 532 622 55 21

Almanya Ofisi: +49 163 248 2605

Bekir TÜCCAR


4 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page