top of page

Yerel seçimlere 8 ay kala

Türkiye’de yerel seçimler 30 büyükşehir belediyesi, 51 il belediyesi, 922 ilçe, 32 bin 105 mahalle ve 18 bin 306 köyde yapılacak. Siyasi partiler 2024 yılında yapılacak olan seçim için sessiz bir şekilde çalışmalarını hızlandırdı. Sürpriz adaylar, tekrar aday olması beklenen belediye başkanları ve meclis üyeleri, kurulan ittifaklardan sonra aday olması beklenen adaylar gibi pek çok konu kamuoyunun tartışma konusu oldu.

Yerel seçimler
Yerel seçimlere 8 ay kala

Yerel Seçimler, halk arasında bilinen adıyla “Belediye Seçimleri” Türkiye'deki yerel yönetimlerin belirlenmesi için 31 Mart 2024 (tahmini) tarihinde yapılması bekleniyor. Yerel Seçimler beş yılda bir yapılır. Her seçim döneminin beşinci yılındaki 1 Ocak günü seçimin başlangıç tarihidir, Aynı yılın Mart ayının son Pazar günü oy verme günüdür. Sandıklar çoğu ilde 17:00’ye kadar açık olacak. Ancak bazı illerde bu durum değişebilmektedir. Seçmenlerin oy kullanabileceği saatler yaşadıkları illere göre değişiyor. İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan bazı illerde ise sandık açılış ve kapanış saatleri bundan birer saat önce. 07:00 - 16:00 arası oy kullanılacak iller şöyle: Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Antep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Maraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Dersim, Urfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.


Nerede oy kullanılacak?

Seçmenlerin oy kullanacakları sandıkları öğrenmesinin üç ayrı yolu var. Bunlardan biri, Yüksek Seçim Kurulu'nun sitesinde yer alan Nerede Oy Kullanacağım sayfası. Bu adreste T.C. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il ve eski nüfus cüzdanlarında nüfus sıra numarası, çipli nüfus cüzdanlarında ise seri numarası bilgisini girerek oy verilecek sandığı öğrenmek mümkün. Bu sayfanın dışında e-devlet portalından ve YSK'nın Seçmen Sorgulama iOS ve Android mobil uygulamalarından da sorgulama yapmak mümkün.


Seçimde kaç pusula olacak?

-Büyükşehirlerde seçmenler Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanacak.


-Büyükşehir olmayan illerde İl Genel Meclisi Üyeliği, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy verilecek.


-Köylerde yaşayanlarsa İl Genel Meclisi Üyeliği ve Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy verecek.


-Oy pusulaları İl Genel Meclisi Üyeliği için turuncu, İlçe Belediye Başkanlığı için mavi, Belediye Meclisi Üyeliği için sarı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de beyaz renkli olacak.


-Seçmenler bu oy pusulalarını aynı renkli zarflara koyarak sandığa atacak.


-Köy ve mahallelerde muhtar ve ihtiyar heyeti seçimi için de muhtar tarafından beyaz kağıda hazırlanan, üzerinde muhtar ve ihtiyar heyeti üyelerinin isimlerinin birlikte yazdığı pusulalar bulunuyor.


-Seçmenler istedikleri adayın oy pusulasını alıp mor renkli zarfla sandığa atacak.


Kaç seçmen oy kullanacak?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Yener, "Yurt içindeki seçmen sayısı 60.697.843 olup bunun 30 milyona yakınını kadın seçmen oluşturuyor. 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimde ilk kez oy kullanılacak seçmen sayısı 4.904.672” açıklamasını yapmıştı. 2024 yılının başlarında güncel nüfus rakamları belirlenip, 2024 Yerel Seçimlerinde kaç kişinin oy kullanacağına dair resmî açıklamalar yapılacaktır.


Nasıl oy kullanılacak?

-Seçmenlerin oy kullanmaya giderken yanlarında kimlik, ehliyet veya pasaportlarını götürmesi gerekiyor.


-Seçmen kağıtlarını sandığa götürmek ise gerekli değil.


-Kullanılan oyun geçerli sayılması için "Evet" veya "tercih" yazılı mührün ilgili alana basılması ve pusulaların zarflara koyularak sandığa atılması gerekiyor.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page