top of page

Tulipomania Sergisine yoğun ilgi

Lale Çılgınlığı’nın hikâyesini anlatan Tulipomania sergisi, 1- 14 Nisan tarihleri arasında İstanbul Lale Müzesi’nde açıldı. Sergi, çağdaş yaklaşımları bir araya getiren 55 sanatçının 200 eserini sanatseverler sunuyor. Ali Bakova’nın küratörlüğünü üstlendiği sergiye yoğun ilgi görülmekte.

Tulipomania Sergisine yoğun ilgi
Tulipomania Sergisine yoğun ilgi

İstanbul Lale Müzesi, tarih kokan duvarları arasında sanatseverlere farklı bir deneyim sunuyor. 1630'ların Hollanda'sında başlayan ve bir zamanlar tüm Avrupa'yı etkisi altına alan Lale Çılgınlığı’nın hikâyesini anlatan serginin, lalenin Orta Asya'nın rüzgarlı bozkırlarından İstanbul'un yemyeşil imparatorluk bahçelerine uzanan serüvenini gözler önüne seriyor. İstanbul Lale Vakfı'nın koordinasyonuyla gerçekleşen Tulipomania Sergisi, geleneksel sanat anlayışı ile günümüzün çağdaş yaklaşımlarını bir araya getirerek izleyicilere benzersiz bir deneyim sunuyor.


Tulipomania Sergisine yoğun ilgi
Tulipomania Sergisine yoğun ilgi

Gazetemizin Kültür-Sanat Sayfası yazarı Nazlı Tanrıkulu da sergiye davetliler arasındaydı. Nazlı Tanrıkulu, gazetemizin yeni sayısında sergi hakkında tüm görüşlerini, detaylı bir şekilde siz değerli okuyucularımıza aktaracak.


Tulipomania Sergisine yoğun ilgi
Tulipomania Sergisine yoğun ilgi

 YAPAY ZEKÂ KULLANILDI

Klasik eserlerin yanı sıra günümüzde hemen hemen her alanda adını sıklıkla duyduğumuz yapay zekâdan da faydalanıldı. AI Art - Yapay Zekâ Sanatı, CodeArt, video enstelasyonlar ve mekâna özel üretilen VR teknolojisi gibi modern sanat formları, serginin zengin içeriğini tamamlıyor. Muammer Yanmaz, Genco Gülan, Tijen Samuray, Can Akerson, Chiara de Rocchi, Sıla Şehrazat Yücel, Leyla Taranto, Gürkan Yücel gibi 55 sanatçı ve tasarımcının eserlerinin yanı sıra Lale Müzesi'nin seçkilerinin de yer aldığı sergi, 1-14 Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul Lale Vakfı'nda sanat tutkunlarını bekliyor. Tulipomania Sergisi, sadece bir sanat sergisi değil, aynı zamanda lalenin kültürel ve tarihsel önemini vurgulayan bir yolculuk. İzleyiciler, bu eşsiz sergi sayesinde lalenin geçmişten günümüze uzanan etkileyici hikâyesine tanıklık edecekler.

Bekir TÜCCAR

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page