top of page

Türkiye ilk yerli haberleşme uydusunu yörüngeye fırlattı

ANKARA, 9 Temmuz (Reuters) - Türkiye, ilk yerli üretim haberleşme uydusu Türksat 6A'yı Salı günü erken saatlerde yörüngeye yerleştirdi. Ankara, bu adımın ülkenin uydu kapsamını genişleteceğini ve televizyon yayıncılık ihtiyaçlarını karşılayacağını söyledi.

SpaceX'e ait Falcon 9 roketi, uyduyu ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü'ndeki Uzay Fırlatma Kompleksi 40'tan (SLC-40) uzaya taşıdı.Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, fırlatmanın Türkiye'de uydu üretiminde "yeni bir safhanın" başlangıcı olduğunu söyledi.

"Ülkemizin uzaydaki geleceği açısından büyük önem taşıyan 6A projesinde alt sistemlerin, uydu yer istasyonlarının ve yazılımların yüzde 81'inden fazlasını Türkiye olarak milli imkânlarımızla ürettik" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A'dan ilk sinyalin, planlandığı gibi fırlatılmasından 67 dakika sonra alındığını belirterek, uydunun Türkiye'nin kapsama alanını 5 milyara çıkaracağını söyledi.


Turksat 6A'nın Türkiye'nin de Hindistan, Endonezya, Malezya ve Tayland'a ulaşmasına izin vereceğini ekleyerek, "Kendi iletişimimizi, televizyon yayınlarımızı daha güvenli, daha iyi bir seviyeye getireceğiz" dedi.

Türkiye daha önce SpaceX'in roketlerini kullanarak uydular fırlatmıştı. Uraloğlu, Turksat 6A'nın yerli olarak uydu üretmek için 10 yıllık bir çabanın sonucu olduğunu ve bunun Türkiye'nin bunu yapan 11 ülkeden biri olduğu anlamına geldiğini söyledi.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page