top of page

STOKÇULARA KAPATMA CEZASI GELDİ; “CEZALAR 10 KAT ARTIRILACAK”

Stokçuluk yaptığı 3 kez belirlenen işletmelere kapatma cezası ile ağır para cezaları uygulanacak. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda kabul edilen yasada fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezaları tamı tamına 10 kat arttırıldı.

STOKÇULARA KAPATMA CEZASI GELDİ; “CEZALAR 10 KAT ARTIRILACAK”
STOKÇULARA KAPATMA CEZASI GELDİ; “CEZALAR 10 KAT ARTIRILACAK”

 

Bugün, işletmeleri ve vatandaşları yakından ilgilendiren “stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamaları” konusunda önemli kararlar alındı. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda kabul edilen yasada yapılan değişiklikler; ağır para cezalarından 7 gün boyunca kapatma cezalarına kadar pek çok farklı değişikliği içeriyor. Teklifle fahiş fiyat ve stokçuluğa uygulanan cezalar 10 kat artırıldı. Fahiş fiyat uygulamalarında para cezası 100 bin liradan 1 milyona, stokçulukta 1 milyondan 12 milyon liraya yükseltildi.

 

STOKÇULUKTA İDARİ PARA CEZASININ YARI SIRA KAPATMA CEZASI DA GELİYOR

En az 3 defa stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere 6 güne kadar kapatma cezası verilebilecek bu kanun teklifiyle birlikte; Teklifle ayrıca rekabetin korunması hakkında kanunda da değişikliğe gidilecek. Kanuna muhalefet eden ve piyasa işleyişini zora sokan işletmeleri açılan soruşturmaların süresi altı aydan bir aya düşürülecek. Böylece firmaların rekabet kurumuna karşı olan sorumluluğu artmış olacak.

 

TEKLİFLE REKLAM KURULUNA DA YİNE YENİ YETKİLER GELİYOR

Düzenlemeyle aldatıcı reklamların internet üzerinden yayılması halinde tüketicinin korunması için reklam kurulu erişim engeli kararı verebilecek. Yeni düzenlemeyle ayrıca iki bin iki yüz liradan az olmamak üzere satışından kaçınılan mal veya hizmet bedelinin yüzde onu kadar ceza uygulaması öngörülüyor. Pazar yerlerine ilişkin de bir düzenleme içeriyor

YAGEV Haber Merkezi

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page