top of page

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI

İnsanları lösemi hastalığına karşı bilinçlendirmek, tedavisi için erken teşhisin önemini vurgulamak ve lösemili çocuklara doğru yaklaşımları öğretmek için 2 - 8 Kasım tarihlerini içine alan hafta Lösemili Çocuklar Haftası olarak düzenlenmiştir.


LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI
LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI

Dünya’da her yıl binlerce çocuk, kan kanseri olarak da bilinen lösemi hastalığına yakalanıyor. Küçük çocuklar için oldukça zorlu bir tedavi süreci bulunan löseminin farkındalığına, tedavi gören çocukların morallerinin yüksek tutulmasına dikkat çekmek için her yıl Dünya Lösemili Çocuklar Haftası ile bilinçlendirmeler yapılmaktadır. Peki Lösemili Çocuklar Haftası nedir? Lösemi Haftası ne zaman? Kan kanseri olarak da adlandırılan, özellikle çocuklar arasında yaygınlığı ile bilinen lösemi; kemik iliği kaynaklıdır. Kan üreten kök hücrelerin çeşitli nedenlerden dolayı gelişmesinin duraklaması ya da aşırı derecede kontrolsüz olarak çoğalmasına denir. Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini oluşturan löseminin nedenleri ise henüz tam olarak açıklanamamıştır. Yapılan bazı çalışmalar; genetik yatkınlıkların, radyasyonun, benzen ve türevlerinin, böcek ilaçları gibi kimyasal maddelerin, bazı kalıtsal ve viral hastalıkların lösemiye sebep olabileceğini göstermektedir. Dünya'da her yıl binlerce çocukta görülebilen löseminin önemine dikkat çekmek amacıyla etkinliklerin düzenlendiği hafta ise “Lösemili Çocuklar Haftası” olarak adlandırılır.


LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI NEDİR? LÖSEMİ HAFTASI NE ZAMAN?

Lösemili Çocuklar Haftası; 25 yıl önce kansersiz bir dünya düşleyip “Lösemi Bulaşıcı Bir Hastalık Değildir” farkındalığı oluşturmak için kurulan LÖSEV öncülüğünde Kasım Ayının ilk haftasında anılmaktadır. “2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası” olarak anılan bu haftada yer alan 8 Kasım günü aynı zamanda LÖSEV’in de kuruluş günüdür. Önemi oldukça büyük olan bu özel haftada lösemili çocukların daima yanlarında olunduğu, bu zorlu mücadelelerinde onlara ve ailelerine desteklerin sürdürüldüğü vurgulanmaktadır. Bu hafta kapsamında lösemi hakkında toplumda bilinç oluşturmak, lösemi hastalığına yakalanan çocukların yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek ve onlara olan desteği arttırmak için ülke genelinde farkındalık oluşturmak için çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

YAGEV Haber Merkezi

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentáře

Hodnoceno 0 z 5 hvězdiček.
Zatím žádné hodnocení

Přidejte hodnocení
bottom of page