top of page

"Kira artışının önüne konut arzıyla geçeceğiz"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, 4 madde sıralayarak kira artışının önüne geçmek için yapılacak çalışmaları aktardı. Bakan Şimşek, konut arzının artırılacağını, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirileceğini ve dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını açıkladı."Kira artışının önüne konut arzıyla geçeceğiz"
"Kira artışının önüne konut arzıyla geçeceğiz"

 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek için konut arzının artırılacağını, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirileceğini ve dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını söyledi.

 

KİRALARDAKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ

Bakan Şimşek, TBMM’ye sunulan kira artışlarıyla ilgili yazılı soru önergesini de yanıtladı. Bakan Şimşek, 2018'in kasım ayında 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023'ün kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını belirten Şimşek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu aktardı. Şimşek, 2023'ün eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının ekim ayında yüzde 7,91'e, kasım ayında yüzde 5,97'ye ve aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır” ifadelerini kullandı.

YAGEV Haber Merkezi

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page