top of page

İstanbul’un taksi sorunu çözülemiyor

Sadece taksiyi bekleyen değil, binen de taksici de şikâyetçi...


Metropol şehirler sıralamasında yer alan İstanbul’un en büyük problemlerinden bir tanesi de taksi sektörüyle alakalı. Yapılan resmî araştırmalar ve anketler doğrultusunda yabancı-yerli turistlere, çalışan veya eğitim alan vatandaşlara, sektörün uzmanlarına ve taksici esnafına yöneltilen sorular neticesinde taksi sorunu adeta bir karmaşaya dönmüş durumda.

İstanbul’un taksi sorunu çözülemiyor
İstanbul’un taksi sorunu çözülemiyor

İstanbul konumu, tarihteki önemi, ticari ve turistik açıdan değerlendirildiğinde dünyanın sayılı metropol şehirleri arasında yer almaktadır. İstanbul’un dünya şehirleri sıralamasında yükselememesinin ana sebeplerinden bir tanesi de taksi sorunudur. Taksi sayısının azlığı, taksicilerin kaba davranışları, müşteri beğenmeme hatta kabul etmemeleri, yüksek fiyat veya farklı fiyat talep edilmesi, kişi başına düşen taksi sayılarının azlığı vs gibi sorunlar nedeniyle ülke ekonomisine de zarar vermekte. Farklı projeler ve alternatifler yer alsa da taksi sorunu halen daha sürmekte. Sadece taksiye binemeyenler değil, taksiye binenler ve dahi taksiciler bile sektörden oldukça şikâyetçi durumda. Sosyal medyanın farklı platformlarında ve basına yansıyan haberlerde yer alan olaylar da taksi sorunun ne denli önemli boyutta sorun oluşturduğunu göstermekte. Son olarak İBB Ulaşım Daire Başkanlığı, İstanbul'da taksi sorununa ilişkin veri yayınladı. Yayınlanan verilerde güncel olarak İstanbul’da 15 milyon 907 bin 951 nüfusa karşılık 19 bin 16 taksi olduğu belirtildi.


837 KİŞİYE 1 TAKSİ

Taksi başına 837 kişi düşerken Paris'te bu sayının 366, New York'ta 309, Singapur'da da 207 olduğu aktarıldı. İBB'nin 2023 yılına ilişkin Çözüm Merkezi verilerine göre; taksi taşımacılığına şikâyetlerin yüzde 59,53'ünü yol ve yolcu seçme kaynaklı. Şikâyetlerin geri kalanı ise sırasıyla, yüzde 10,50 ile trafik kuralı ihlali, yüzde 9,84 ile yolcuya kaba davranılması, yüzde 8,61'i fazla ücret alınması ve yüzde 3,86'sı yolcuyu uzak yoldan götürmek maddelerinden oluşuyor.


Not: Gazetemizin 2. Sayısında taksi sorunu hakkında diğer ülkelerin uyguladığı yasal şartlar hakkında detaylı bilgiler vermiştik. İnternet sitemizde yer alan bölümden 2. Sayımızı telefonunuza veya bilgisayarınıza indirip taksi sorunu hakkında detayları okuyabilirsiniz.

YAGEV Haber Merkezi

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận

Đã xếp hạng 0/5 sao.
Chưa có xếp hạng

Thêm điểm xếp hạng
bottom of page