top of page

"Faizsiz evlilik kredisi" şartlarını Bakan Göktaş açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu’nda başvuruların 15 Şubat'ta başlayacağını hatırlatarak şartları açıkladı. Fondan yararlanmak isteyen çiftlerin toplam gelirlerinin 2 brüt asgari ücreti geçmemesi ve resmi nikâh gününe en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olması gerekiyor.

 


"Faizsiz evlilik kredisi" şartlarını Bakan Göktaş açıkladı
"Faizsiz evlilik kredisi" şartlarını Bakan Göktaş açıkladı

"Faizsiz evlilik kredisi" olarak bilinen 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi imkanı sunacak Aile ve Gençlik Fonu için başvuru şartları belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kabine toplantısının ardından Aile ve Gençlik Fonu'na başvuruların 15 Şubat itibarıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının internet sitesinden alınacağını belirtti. Pilot bölge olarak depremin olumsuz etkilediği kentlerin programda öne alınacağını hatırlatan Göktaş şunları söyledi: "İlk etapta Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'daki gençlerimizin başvurularını alacağız. İlerleyen süreçte ise programı tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye'de yaygınlaştıracağız. Gençlerimizin hem evlilik hayallerine hem de farklı projelerine destek olmayı hedefledik. Aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkanı sunacağız. Gençlerimiz bu destekle aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecek. Programın ekonomik destek kısmıyla başvurusu onaylanan kişilere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak. Fonda biriken parayla orantılı şekilde süreci yürüteceğiz."

 

30 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ OLMASI GEREKİYOR

Bakan Göktaş, "Yaş gruplarına ilişkin incelemeler yapıldı. Fondan faydalanmak isteyen gençlerimizin başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında yani 30 yaşından gün almamış olması gerekiyor." diye konuştu.

 

"ÇİFTLERİN GELİR TOPLAMI 2 BRÜT ASGARİ ÜCRETİ AŞMAMALI"

Çiftlerin toplam gelirinin toplamı brüt 2 asgarî ücret kadar olması gerektiğine değinen Göktaş, "Yoğun fizibilite çalışmaları yapıldı, uluslararası kriterler incelendi. Çok sayıda gencimizin söz konusu fondan yararlanması için çiftlerin gelir toplamının brüt 2 asgari ücreti aşmaması gerektiği yönünde bir kriter belirlendi." ifadelerini kullandı.

 

NİKAH GÜNÜNE EN AZ 2 AY EN FAZLA 6 AY KALMIŞ OLMALI

Başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah gününe en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olması gerektiğine işaret eden Göktaş, başvuruların özenle değerlendirileceğini söyleyerek: "Fondan yararlanacak gençlerimizin Bakanlığımızın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanması ve evlilik sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmesi gerekiyor. Bu fonla Türkiye'nin yeraltı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerimizin geleceğine yatırım yapacağız." açıklamasında bulundu.

YAGEV Haber Merkezi

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page