top of page

Eren Eyüboğlu’nun sergisi 29 Mayıs’a kadar sürecek

Nefs galeri 9-29 Mayıs tarihleri arasında Eren Eyüboğlu'ndan bir seçki sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi içeriğini sanatçının eserlerini ve hayatını araştırarak sergide yer alacak eserlerin seçimini yavaş yavaş hayatımızın her alanına girmeye başlayan yapay zekâ tasarlayarak oluşturdu. Böylece vefatından 35 yıl sonra Eren Eyüboğlu'nun eserleri küratörlüğünü yapay zekânın yaptığı bir seçki ile sanatseverler ile buluşuyor.

Romanya doğumlu sanatçı 1929 yılında Paris'e giderek Bedri Rahmi Eyüboğlu ile evleneceği 1936 yılına kadar hem resim eğitimi aldı, hem de asistan olarak çalıştı. Anadolu’ya ve insanına ayrı bir duyguyla bakan Eyüpoğlu: “Türkiye’yi hiç bir zaman ikinci vatanım olarak görmedim” diyecek kadar sevdi. Bedri Rahmi ile birlikte yurt gezileri kapsamında Anadolu'yu baştanbaşa gezdiler. Sanat hayatının büyük kısmında Anadolu insanının gündelik hayatını kostümler, heybe ve kilim gibi folklorik motifler ile detaylı bir şekilde tuvaline yansıtmıştır. Resmin yanı sıra mozaik, seramik, heykel ve yazma gibi farklı malzemeler ile çalışan, kıyafetlerini kendisi tasarlayarak diken çok yönlü bir sanatçı idi.

Portrelerin ise Eren Eyüboğlu'nun sanatında çok özel bir yeri vardı, kendi deyimi ile portre yapmak güçlü bir desen alt yapısı gerektiriyordu. Yapay zekânın yönlendirmesi ile oluşturulan bu seçki ile birlikte sanatçının bu topraklara ve insanına duyduğu sevginin yansımaları 29 Mayıs tarihine kadar Nefs Müzayede’nin Fulyadaki galerisinde izlenebilir.

Nazlı TANRIKULU

14 görüntüleme0 yorum

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page