top of page

‘En Mutlu Köy’ Projesinde Sona Gelindi

Ortahisar Belediyesi’nin projeleri arasında yer alan ‘En Mutlu Köy’ adlı projesi hayata geçiyor. Projede sona yaklaşılırken; özel gereksinimi olan bireyler için yeni bir yaşam alanı oluşturulması hedefleniyor.‘En Mutlu Köy’ Projesinde Sona Gelindi
‘En Mutlu Köy’ Projesinde Sona Gelindi

Ortahisar Belediyesi tarafından Geçit Mahallesi’nde mülkiyeti belediyeye ait olan 11000 m² alanda inşa edilen ‘En Mutlu Köy’ projesinde sona gelindi. Toplamda iki etaptan oluşan proje kapsamında özel gereksinimli bireylerin doğanın terapötik faydalarından yararlanarak engelsiz bireylerle birlikte çalışacakları 3 adet sera, 3 adet üretim atölyesi, 1 adet tavuk-kaz kümesi ve 1 adet rehabilitasyon merkezi inşa edildi. Projenin 1. etabı hizmete alındıktan sonra ikinci etabın inşasına geçilecek. 2. etap kapsamında ise 1 adet kafeterya-restoran ile 2 adet üretim atölyesi inşa edilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, proje kapsamında hayata geçirilen tarım ve hayvancılık atölyelerinde dezavantajlı bireylerin doğanın terapötik etkisinden yararlanarak engelsiz bireylerle beraber çalışabilecekleri yeni bir yaşam alanı oluşturduklarını ifade etti.


Tarım ve Hayvancılığı Öğrenecekler

Projenin dezavantajlı bireylerin rehabilitasyonuna ve istihdamlarına dönük olarak hayata geçirildiğini ifade eden Genç, “Toplumumuzun her kesimine hizmet etmek amacıyla görev icra etmeye çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimiz de toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturuyor. Toplamda 11000 bin metrekarelik bir alanda ‘En mutlu Köy’ projesi adı altında engelli kardeşlerimizin doğayla buluşması, bir şeyler üretebilmesi ve bu ürettikleriyle mutluluklarına katkı sağlayabilmek adına projemizi hayata geçirdik. Engelli kardeşlerimizin rehabilitasyonuna dönük olarak onları toprakla buluşturacak seralar, aynı zamanda topraksız üretimi de öğrenebilecekleri seralar yaptık. Diğer yandan tavuk ve kaz kümesleri ile el sanatları atölyeleri inşa ettik.” dedi.


“Ankara’daki Projeler Arasında Birinci Seçildi”

Projenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle inşa edildiğini dile getiren Başkan Genç, “Projemizi önceki yıllarda DOKA ile birlikte bakanımıza sunmuştuk. Eş finansman modeliyle sayın bakanımız bize 8 milyon TL destek oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız şehrimizin evladı Mustafa Varank’a da çok teşekkür ediyorum. Belediyemizin de 3 milyon TL’lik finansmanıyla birlikte 11 milyona mâl ettik. Bu projemiz Ankara’ya giden projeler arasında birinci seçildi. Bundan da ayrıca mutlu olduk. Şu anda hızlı bir şekilde tamamlanıyor.” diye konuştu.


“Mutluluklarına Ortak Olmak İstedik”

Projenin temel amacının dezavantajlı bireylerin üretime dönük faaliyetlerin içerisinde yer almasını sağlamak olduğunu ifade eden Genç, “Engelli kardeşlerimiz için yeni bir yaşam alanı oluştu. Onların aileleri de tabi ki, büyük bir fedakârlık yapıyor, yavruları için büyük bir gayreti ve emeği ortaya koyuyorlar. Onların burada doğa içinde dinlenebileceği kafe, restoran tarzında unsurların içerisinde yer aldığı bir proje oldu. Temel amacımız engelli kardeşlerimizin doğayla buluşmasını temin ederek, üretmelerine katkı sağlamak ve bu şekilde de mutluluklarına ortak olmak.” diye konuştu.


“Her Sektörde Çalışabileceklerini Göstermek İstiyoruz”

Proje içinde özel gereksinimli bireylerin verimli bir şekilde çalışmalarını sağlayacak bütün ünitelerinin yer aldığını ifade eden Başkan Genç, “Özel gereksinimli bireylerin işgücüne katılımını ve istihdam olanaklarını artırmayı hedefliyoruz. Burada doğanın terapötik faydalarından yararlanarak mesleki eğitim ve rehabilitasyon imkânı bulabilecekler. Ürettikleri ürünleri yüksek hizmet standardında tüketicilere sunabilecekleri bir tesisi hayata geçirdik. Projemizle birlikte dezavantajlı bireylerin her sektörde istihdam edilebileceğini göstermek istiyoruz. Ve engelli bireylerin miras intikali ile kendilerine ait alanlarda tarımsal üretimle gelir elde edebileceklerini kanıtlanmak istiyoruz. Böylece bütün sektörlerde ve aile işletmeciliğinde engelli istihdamının artırılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

YAGEV Haber Merkezi

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page