top of page

Depremzedeler nasıl ve nerede oy kullanacak?

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala depremzedelerin nerelerde ve nasıl oy kullanacağı konusu tartışmalara neden oldu. Konu hakkında İçişleri Bakanlığı resmî açıklamalarda bulundu.


Sayılı günlerin kaldığı 14 Mayıs Seçimlerine dair depremzedelerin nasıl ve ne şekilde oy kullanacağı konusu kamuoyunda çeşitli tartışma platformlarında merak konusu oldu. Artan sorular karşısında İçişleri Bakanlığından açıklama yapıldı. Depremlerden etkilenen afetzedelerin adres değişiklikleri e-Devlet ya da nüfusmatikler aracılığıyla yapabilecek. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Afetzede vatandaşlarımız, yerleşmeleri için gösterilen karavan, çadır, prefabrik evler, yurt, huzurevi gibi yerlere, yerleşim yeri adres beyanı yapabilecektir” ifadeleri kullanıldı.


ÇADIR VE YURTLAR ADRES OLARAK BEYAN EDİLEBİLECEK

Bakanlık tarafından konuyla ilişkin yayımlanan açıklamada; "Afetzede vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin azaltılması ve kamu hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması için 6 Şubat öncesinde yerleşim yeri adresi depremden etkilenen illerde bulunan vatandaşlarımızın diğer illere yerleşim yeri adres değişikliği işlemlerini nüfus müdürlüklerimizin yanı sıra e-Devlet ve nüfusmatiklerimiz üzerinden yapabilmelerine imkân sağlanmıştır. Ayrıca Adres Kayıt Sistemi Uygulama Yönergesinin 7'nci maddesinin 4'üncü fıkrasına istinaden doğal afet sonucu yerleşim yerlerinin kullanılamayacak hale gelmesinden dolayı afetzede vatandaşlarımız, yerleşmeleri için gösterilen 'karavan, çadır, prefabrik evler, yurt, huzurevi gibi yerler'e nüfus müdürlüklerimiz, e-Devlet ve nüfusmatiklerimiz üzerinden yerleşim yeri adres beyanı yapabilecektir" İfadeleri yer aldı.

YAGEV Haber Merkezi

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page