top of page

Deprem Bölgesinde Faaliyet Gösteren Vakıfların Dikkatine!

Resmi Gazete’de yayınlanan kararnamede, Merkezleri olağanüstü hâl ilan edilen illerde faaliyet gösteren vakıfları yakında ilgilendiren bir karar alındı. Faaliyet gösteren vakıfların beyanname, bildirimleri ile genel kurul toplantıları yapılması ve bildirimlerinin VBYS üzerinden verilmesine ilişkin süreç başlatıldığı bildirildi.


Ülkemizde faaliyet gösteren vakıflar toplumsal olaylarda, gelişmelerde ve faydalarda önemli etkenler oluşturur. Toplumların sosyokültürel ve sosyoekonomik kalkınmasında, projelerini gelişmesine ve hızlanmasında, devletin yapıların güçlenmesinde etkin rol oynar.

Ülkemizde yaşadığımız depremler sonucunda binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken, yüzbinlerce vatandaşımız da yaralanmıştı. Aradan geçen süre zarfında depremde ağır hasar alan illerimizde yapılan çalışmalar gün geçtikçe artıyor. Sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, bireysel yardımlar, uluslararası yardım dernekleri tek yürek olarak deprem bölgesinde yaraları sarmak için gece-gündüz çalıştı.

Bu nedenle olağanüstü hal süresince bildirimde bulunamayan vakıfların bildirimlerinin vakıflar yönetmeliğinde belirtilen süreler dikkate alınarak verilmesi, olağanüstü hal süresince genel kurullarını yapamayan vakıfların da en kısa süre içerisinde genel kurullarını yaparak bildirimlerini vermesi gerekmektedir.


Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığından önemli bir kararname yayınlandı. 3 Mart 2023 tarih ve 32121 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirlerin Alınması Hakkında 128 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesigereğince;


-Merkezleri olağanüstü hâl ilan edilen illerde olan veya depremlerin meydana getirdiği hasarları ortadan kaldırmaya yönelik bu illerde faaliyet gösteren vakıfların beyanname ve bildirimlerin verilme süresi 06.02.2023 (bu tarih dahil) tarihinden itibaren olağanüstü hal süresince durdurulmuş, olağanüstü hal süresince yapılması gereken genel kurul toplantıları da bu sürenin sonuna kadar yapılmaya bilir denilmiştir.


-Bu nedenle olağanüstü hal süresince bildirimde bulunamayan vakıfların bildirimlerinin vakıflar yönetmeliğinde belirtilen süreler dikkate alınarak verilmesi, olağanüstü hal süresince genel kurullarını yapamayan vakıfların da en kısa süre içerisinde genel kurullarını yaparak bildirimlerini vermesi gerekmektedir.


-Ayrıca 5737 sayılı Vakıflar Kanunu ve Vakıflar Yönetmeliği gereğince, vakıflar tarafından verilmesi yasal bir zorunluluk olan 2022 yılı EK-2 Yıllık Beyanname, Ek-7 İç Denetim Raporu, Ek-8 Kesin Hesap Cetvelinin (Kesin Hesap Cetveli Mülhak Vakıflarca verilir) son verilme tarihi 30 Haziran 2023 dür.


-Süresi içerisinde verilmeyen beyanname ve bildirimlere aynı kanunun 11. maddesine göre idari para cezası uygulanmaktadır.

YAGEV Haber Merkezi

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page