top of page

Bulgaristan'ın Rupite köyündeki antik bir Roma kanalizasyonunda Yunan tanrısı Hermes'in mermer heykeli bulundu.

Uzmanlar heykelin deprem sırasında dikkatlice kanalizasyona yerleştirildiğine inanıyor.


Arkeologlar, 2024 yılında Bulgaristan'ın Petriç kenti yakınlarındaki Heraclea Sintica arkeolojik alanında keşfedilen antik bir heykelin etrafında çalışıyorlar.FOTOĞRAF DOBRIN KASHAVELOV/AFP VİA GETTY IMAGESYaklaşık 7 fit boyunda olan iyi korunmuş heykel, eski Heraclea Sintica şehrindeki kazı çalışmaları sırasında bulundu . Bulgar arkeologlar, boyutuna rağmen dikkatlice gömüldüğüne inanıyor.

Yunan sınırına yakın bulunan Heraclea Sintica, MÖ 356 ile MÖ 339 yılları arasında Makedonya Kralı II. Filip tarafından kurulmuştur. Şehir daha sonra MS 388'de bir depremle yıkılmıştır. Çok geçmeden Heraclea Sintica, MS 500'de tamamen terk edilmeden önce hızla gerilemiştir.

Hermes, Antik Yunan panteonunda tanrılara haber veren biri olarak bilinirdi. Uzmanlar, deprem sırasında heykelin kanalizasyona yerleştirilmiş olabileceğini düşünüyor. Ancak bunun antik tanrıyı korumak için mi yoksa Hristiyanlığın yükselişi nedeniyle gözden düşen pagan uygulamalarının sembolik bir reddi olarak mı yapıldığı belirsizdir.


Bulgaristan Ulusal Arkeoloji Müzesi'nden bir arkeolog ekibine liderlik eden Lyudmil Vagalinski, CNN'e "Başı korunmuş durumda" dedi . Vagalinski, Yunan orijinalinin Roma kopyası olan heykeli "çok iyi durumda" olarak tanımladı. "Ellerde birkaç kırık var."

"Pagan olan her şey yasaktı ve onlar yeni ideolojiye katıldılar, ama görünüşe göre eski tanrılarına da sahip çıktılar" dedi.


Nazlı Tanrıkulu

1件のコメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
ゲスト
7月10日
5つ星のうち5と評価されています。

guzel

いいね!
bottom of page