top of page

Birgi Dünyanın En İyi 32 Köyünden Biri Seçildi


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) her yıl yayınladığı “Dünyanın En İyi Köyleri” listesinde 2022 yılı içerisinde İzmir’in Ödemiş İlçesine bağlı Birgi Mahallesi de yer aldı. Birgi, yayınlanan listede dünyanın en iyi 32 köyünden biri seçilmesi halkı tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.


Birleşmiş Milletler (BM) farklı alanlarda yaptığı araştırmalarla dünyanın enlerini belirliyor. Kültür, turizm, ekonomi, sanat, tarım ve farklı alanlarda yaptığı araştırmaları, her yıl belirli periyotlarla yayınlayan BM “2022 yılı Dünyanın En İyi Köyleri” listesini de yayınladı. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (BMDTÖ) yayınladığı listede Türkiye’den bir köy de listeye girmeye hak kazandı. İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Köyü, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (BMDTÖ) açıkladığı '2022 Dünyanın En İyi Köyleri' listesine alınması sevinçle karşılandı.


2012 UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştı

Birgi, Türkiye’nin kültürel anlamda en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Tarihin ilk medeniyetleri olarak kabul edilen Frig, Lidya, Pers, Bergama, Roma ve Bizans dönemlerinden de tarihi izler barındırıyor. Bu nedenle 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dâhil edilmişti. Milattan önce 750’den bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan Birgi, Aydınoğulları zamanından kalma mimari dokusuyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.


Film ve Dizi Sektörünün Vazgeçilmez Mekânlarından

Birgi’nin tarihi yapısı, sokakları, konakları, film ve dizi setlerine de ev sahipliği yapıyor. İzlenme rekoru kıran diziler ve filmlere ev sahipliği yapan Birgi, sadece tarihi ve turizm alanında değil, film ve dizi sektöründe de önemli bir konumda.


Sosyal Medyanın Gündeminde

Birgi’nin Dünyanın en iyi köylerinden biri seçilmesi, sosyal medya üzerinde yoğun ilgi uyandırdı. Sosyal medya üzerinden yapılan tebrik paylaşımlarında tatillerini Birgi’de geçirmek isteyenlerin çoğunlukta olduğu görüldü.

YAGEV Haber Merkezi

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page