top of page

Binance ve kurucusu fonları yanlış kullandı ve ABD menkul kıymet yasasını ihlal etmekle suçlanıyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ve kurucusu Changpeng Zhao, ABD düzenleyicileri tarafından açılan bir davada yatırımcı fonlarını kötüye kullanmak, kayıtsız bir borsa olarak faaliyet göstermek ve bir dizi ABD menkul kıymet yasasını ihlal etmekle suçlanıyor.

Washington DC'deki bir federal mahkemede açılan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davası, Pazartesi günü firmaya karşı 13 suçlamayı listeledi - müşteri varlıklarını Zhao'nun sahip olduğu Sigma Chain adlı bir varlığa karıştırmak ve yönlendirmek de dahil olmak üzere.

Haber, dolaşımdaki değer açısından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'in - 500 milyar doların (468 milyar €) üzerinde bir değere sahip - birkaç dakika içinde neredeyse yüzde 2 kaybederek düşmesine neden oldu.


FTX çöküşünden sonra kripto için yeni darbe

Dava, müşterilerin fonlarını birbirine karıştırmakla ve gelirleri müşterilerin katıldıklarından habersiz oldukları yüksek riskli yatırımlara yatırmakla suçlanan FTX'in çöküşünden yaklaşık sekiz ay sonra geldi.

ABD'li savcılar ve SEC, FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried'i Aralık ayında bir dizi kara para aklama, dolandırıcılık ve menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamasıyla suçladı. Ceza davasının sonbaharda olması muhtemel.

"SEC'in Binance'e karşı yeni şikayeti, Bitcoin ve kripto topluluklarındaki birçok kişinin Changpeng Zhao ve şirketlerine karşı yıllardır yaptığı iddiaların aynısını ortaya koyan bir suçlama listesidir" diyor Cory Klippsten, bir Bitcoin finansal hizmetler şirketi olan Swan Bitcoin'in CEO'su


"Binance'in bu uygulamaları esasen açık sırlardı, bu yüzden uzayda faaliyet gösteren hiç kimse suçlamaların hiçbirine şaşırmayacak."

ABD'li düzenleyiciler daha önce de Binance'in peşine düşmüştü.

Mart ayında, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu, Binance ve Zhao'ya karşı, Illinois Kuzey Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesi'nde çok sayıda CTFC ihlali ile suçlanan bir icra davası açtı.

Şikayet ayrıca Binance'in eski baş uyum görevlisi Samuel Lim'i Binance'in ihlallerine yardım ve yataklık etmekle suçluyor.


2 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page