top of page

Kripto Evreni: Yatırımcılar ether ETF ateşi için nefeslerini tutuyor

Dünyanın 2 numaralı kripto para birimi, büyük ağabeyi Bitcoin'in, fiyatını takip etmeyi amaçlayan yeni ABD borsa yatırım fonlarının desteğiyle tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla bu yıl da gündemde kalmaya devam etti.


Ancak ether için eşlik eden ETF'lerin yakında piyasaya çıkmasıyla birlikte , bazı piyasa oyuncuları Kasım 2021'deki 4.867,60 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin ötesinde bir fiyat rallisinin gerçekleşebileceğini öngörüyo


Kripto borsası Kraken'in strateji başkanı Thomas Perfumo, borsalarda bitcoin'e karşı ether ticaretiyle ilgili olarak, "Ethereum'un spot likiditesinin yaklaşık yarısına sahip olduğu gerçeğini düşünün," dedi. "Yarım likidite miktarı, ethereum üzerinde aynı fiyat etkisini yaratmak için piyasaya giren mutlak doların daha az olması gerektiği anlamına gelir."

Kripto mezarlıkları, bu riskli, dalgalı piyasaları güvenilir bir şekilde tahmin edebileceklerini düşünen yatırımcılarla dolu.
Son günlerde iflas etmiş Japon borsası Mt. Gox'tan token'ların muhtemel satışı, bitcoin ve ether'i vurarak piyasada bir eğri top attı . ABD Federal Rezerv faiz oranı kesintilerinin zamanlaması ve yaklaşan başkanlık seçimi gibi diğer faktörler de kriptoyu vurabilir.

Kripto borsası Bitfinex'te türevler başkanı Jag Kooner, bir araştırma notunda, "Piyasa katılımcıları hem geleneksel piyasalarda hem de kriptoda oynaklığın geri dönüşünü izlemeli" dedi. "Düzenleyici gelişmeler ve makroekonomik politikalar, piyasa dinamiklerini şekillendirmede önemli bir rol oynayacak."
KAZIKLANMIŞ VE KİLİTLENMİŞ

Bitcoin , ilk spot bitcoin ETF'lerinin işlem görmeye başlamasından iki ay sonra Mart ayında 45.947 dolardan 73.803,25 dolara kadar yükselerek yeni zirvelere ulaştı . Buna karşılık, ether tüm zamanların en yüksek seviyesinden oldukça uzak kaldı ve Mart ayında yalnızca 4.093,7 dolara kadar yükseldi.

Uzmanlar, ether ETF'lerinin önümüzdeki haftalarda piyasaya çıkmasıyla bu durumun değişebileceğini söylüyor. Ethereum arzının kısıtlı olduğunu ve ETF'lere yapılan girişlerin, bitcoine kıyasla token fiyatı üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini belirtiyorlar.


Morningstar Direct'e göre, yeni ether ETF'lerinin, Haziran sonu itibarıyla yaklaşık 38 milyar dolarlık varlık çeken spot bitcoin ETF'leri kadar yatırımcı ilgisi çekmesi beklenmiyor.

Mevcut ether tröstünü ETF'ye dönüştürmeye hazırlanan kripto varlık yöneticisi Grayscale Investments'ın araştırmasına göre, spot ether ETF'leri bitcoin fonlarına olan talebin yüzde 25-30'unu görebiliyor.

Kripto varlık yöneticisi Grayscale Investments'ın araştırma müdürü Zach Pandl, piyasa değerine bakıldığında - ether'in piyasa değerinin bitcoin'in yaklaşık üçte biri olduğu göz önüne alındığında - ether ETF'lerine gelen her dolar girişinin fiyat üzerinde benzer bir etkisinin olabileceğini söyledi.

"Bunun, bu yılın başlarında Bitcoin için baktığımız duruma benzediğini düşünüyorum. Ürüne yönelik önemli miktarda yeni talep olacağını ve bunun, genel olarak anlaşıldığından daha kısıtlı bir arz tablosuyla etkileşime gireceğini düşünüyoruz." dedi.

Bitcoin'in aksine, ether getiri karşılığında belirli bir süre boyunca stake edilebilir veya kilitlenebilir. Pandl, ether arzının yaklaşık %30'unun stake edildiğini, yaklaşık %10'unun ise akıllı sözleşmelerde kilitlendiğini tahmin ediyor. Bu, yeni ETF'ler için satın alınabilecek ether arzını azaltıyor ve bu da fiyatı yükseltebilir, dedi.

"Bitcoin ETF'lerinin fiyatı etkilemesinin nedeni, bu ETF'lere olan talebin, bitcoin'in yeni arzından daha fazla olmasıdır," dedi Bitwise'ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan. "[Ether'de] arz durumu daha da kötü."

Ether ETF'sinin token'ın fiyatı üzerindeki etkisine dair tahminler büyük ölçüde farklılık gösteriyor; küresel banka Standard Chartered, ether'in yıl sonuna kadar 8.000 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor . Spot ether ETF'si piyasaya sürmeye hazırlanan VanEck, Mayıs ayında ether için fiyat hedefini 2030 yılına kadar 22.000 dolara yükseltti.

Ancak bazı piyasa gözlemcileri, yeni ETF'lerin etkisinin ether'e zaten fiyatlandırılmış olabileceği konusunda uyarıyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesinden uzak kalsa da ether bu yıl şu ana kadar %29'dan fazla yükseldi.

Grayscale'den Pandl, "Bitcoin ve ethereum için, bu yılın başlarında bitcoin ürünlerinin piyasaya sürüldüğü zamana göre daha yüksek bir değere sahipler. Bu, biraz daha küçük bir etkiyi kanıtlayabilir" dedi.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page