top of page

BALAT’TA YÜZYILLARIN BULUŞMASI:CERES ANTİKA

Güncelleme tarihi: 7 Kas 2022

İstanbul’un tarihi semtlerinden Balat’ın parlayan yıldızı “Ceres Antika” yetkilileri ile bir röportaj gerçekleştirdik. Farklı yüzyıllara ait olan vazolardan gümüşlere, tablolardan halılara, broşlardan koltuklara kadar adeta tarih ve sanatın bir araya geldiği Ceres Antika adeta bir müze havası hissettiriyor. Haydar Karayünlü ve Yiğit Cem Karayünlü tarafından kurulan Ceres Antika’nın Balat sorumlusu Emel Korkmaz, bizlere Ceres Antika hakkında sorularımızı yanıtladı.
İnsanlığın farklı yüzyıllara olan ilgisi kimi zaman tarih kitaplarında kimi zamanda filmlerde, yemeklerde, müziklerde ve benzeri pek çok alanda kendini göstermiştir. Bu nedenle Türkiye gibi binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ülkede, dünyaca ünlü tarihçilerin, antikacıların ve koleksiyonerlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Bu sayımızda Türkiye’nin tarihinde büyük önem arz eden İstanbul’un Balat semtine uğruyoruz. İstanbul’u ve tarihi yakından takip edenler Balat’a yabancılık duymayacaklardır ancak görmeyen kişilerin en kısa zamanda ziyaret edilmesi gereken yerler listesine Balat’ı yazmalı. Özellikle de Balat’a uğrayıp da Ceres Antika’ya uğramayı ihmal etmeyin. Ceres Antika ve Müzayede Ortanizasyonları Anonim Şirketi, 2020 yılının Eylül ayında İzmir’de Haydar Karayünlü ve Yiğit Cem Karayünlü tarafından kuruluyor. İkinci şubesini ise Balat’ın güzide caddesi olan Vodina caddesinde yer açıyor. Vodina Caddesine ulaştığınızda renkli araçlarla süslenmiş, duvarlarındaki şemsiye ve antik ürünlerin bulunduğu ve insanların fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştığını görürseniz Ceres Antika’yı bulmuşsunuz demektir. Ceres Antika ve Müzayede Ortanizasyonları Anonim Şirketi, yüz yüze veya sosyal medya aracılığı ile antika, sanat eşyası alım satımı, müzayedeler, mezatlar yapmak için ve sanatsal kafeler açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ceres Antika’nın Balat Sorumlusu Emel Korkmaz, YAGEV Yerel Haber Gazetesi Sorumlu Müdürü Bekir Tüccar’ın sorularını yanıtladı.


“Sadece Balat’a Değil, İstanbul’a ve Türkiye’nin Turizmine Balta Vurmaktır”

-Bekir Tüccar; “Balat’a yoğun bir turist akını var. Bu durumu fırsat bilerek kendine antikacı olarak tanıtan bazı kişiler ve işletmeler de dikkatimi çekti. Peki sıradan bir kişi veya antika hediye etmek isteyen kişiler neler yapmalı? Nelere dikkat etmeli?”-Emel Korkmaz; “Balat’ın en büyük sorunlarından bir tanesi de buraya turistik amaçla gelen kişileri kandırmaya çalışan insanlar. Bunu genelde yabancı turistlere yapıyorlar. Örneğin bizim sektörümüzden örnek vermek gerekirse; bazı kişiler antika diye yeni ürün satıyorlar. 100 TL’lik bir ürünü 1000 TL’ye hatta 10.ooo TL’ye bile satılabiliyorlar. Bizde bulunan 25.000 TL’lik bir ürüne ‘şuradaki dükkânda 5000 TL’ye satılıyor’ denildiğini çok duydum. Hâlbuki 5000 TL denilen ürün 200 TL’ye üretildiği gibi antika da değil. Yeni ürünün antika denilerek satılması, bizlere, Balat’a, İstanbul’a ve Türkiye’nin turizmine balta vurmaktır. Bu işini gerektiği gibi yapan kişileri ve işletmeleri de çok olumsuz etkileyip, zan altında bırakıyorlar. Eskici ile Antikacı kelimeleri insanlara benzer gelebilir ancak aynı değildir. Eğer bir koleksiyoncu olmak istiyorsanız veya ‘evimde bir antika olsun istiyorum’ diyorsanız; mutlaka gittiğiniz yerlere belgelerini sorun. Ceres Antika olarak bizler; dürüst ticari ilişkiler kurarak ve bu zeminde yasal para kazanmanın mücadelesini veriyoruz. İşletmemize gelen kişiler A’dan Z’ye ürünlerden mağaza belgelerine kadar tüm gerekli evraklar görünür şekilde. Balatta kendine ‘ben antikacıyım’ diyen çoğu kişinin vergi kaydı veya bir işletme olduğuna dair evrakları tam değildir. Biz bir antika şirketi olarak tüm resmi evraklarımızdan izinlerimize kadar tüm her şeyimiz tamdır. Zaten işletmemize geldiğinizde diğer işletmelerden farklı olduğumuzu anlayacaksınız”“Antikacı Olmak ve Aynı Zamanda Koleksiyoner Olmak Da Ayrı Bir Zorluk”

-Bekir Tüccar; “Antikacı olmak dışarıdan bakıldığında çok kolay veya hafif bir meslek gibi görünüyor ama sizler antikacılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Antikacı olmanın veya koleksiyoner olmanın ne gibi zorlukları var?”


-Emel Korkmaz; “Ceres Antika’ya Balat’ta faaliyete sokmak için 1,5 yıl uğraştık. Çünkü yaptığımız iş sıradan bir iş ile veya diğer işletmeler ile aynı değil. Biz bünyemizde barındırdığımız parçalara sadece antika olarak değil, aynı zamanda sanat eseri olarak bakıyoruz. Bu nedenle daha da dikkatli davranmak gerekiyor. Ürünlerin sergilenmesi, onların titiz tutulması ve korunması, ortamın renk ve ışıklandırmaları, güvenlik önlemleri, ürünlerin farklılığına, rengine, boyutuna göre ayrılması ve sergilenmesi. Hepsi ayrı zahmet ve emek isteyen işlemler. Bu nedenle antikacı olmak ve aynı zamanda koleksiyoner olmak da ayrı bir zorluk. Ciddi koleksiyonerler de geliyor, sadece köstekli saat almak isteyende geliyor. Evinde sevdiği bir köşeye tablo veya vazo almak isteyen de geliyor. Farklı kişiler, farklı ilgi alanları, farklı kültürler ile tanışma şansınız var. Keyifli bir iş olsa da çok ciddi ve yorucu bir iş. Çünkü elde ettiğiniz parçalar tahribata uğradığı zaman çok yüksek meblağlara ve uzun zamanda tadilatı yapılıyor ya da yapılamıyor. Dikkatli yerleştirmeli, dikkatli bakımını yapmalı, orijinalliğini korumalı, sunumunu da bir o kadar iyi yapmalısınız. Tüm bunlara rağmen Ceres Antika olarak Balat gibi bir yerde faaliyet göstermek ayrı bir mutluluk”


“Fransız Mineli Ürünlerini ve Benzer Ürünleri Çok Severim”

-Bekir Tüccar; “Bu zamana kadar kişilere sizler ne aradığı veya neyi beğendiği yönünde sorular yöneltmişsinizdir. Peki sizin kişisel olarak ilgi duyduğunuz antika türü nedir?


-Emel Korkmaz; “Ben antikalara ayrı ilgi duyuyorum. Antikaların içerisine girdiğinizde hepsi ayrı güzel ayrı kıymetli ancak özel olarak Fransız mineli ürünlerini ve benzer ürünleri çok severim. Özel parçalar bana göre, çok emek isteyen ve zor bulunan parçalar”“Bizim Gibi Evrakları ve İzinleri Tam Olan Yerlerden Antika Alması Tavsiye Ederim”

-Bekir Tüccar; “Balat’ta kendine antikacıyım diyen işletmeler ve kişiler mevcut. Ve ciddi rakamlardan bahsediliyor. Bunların kaçı gerçekten antikacı?”


-Emel Korkmaz; “Yanılma payınız çok yüksek bir iş. Bilgi ile birlikte iyi bir gözleme de sahip olmanız gerek. Örneğin son günlerde özellikle gümüş olan ürünlerde çok görmeye başladığımız bir sahtecilik söz konusu. Eski olan bir gümüşün üzerine eski dönemlerin imzalarını, mühürlerini ve sembollerini taklit edebiliyorlar. Sahte para nasıl bir şey ise sahte antika da aynen öyle bir şey. Bizim işletmemizde 3.000 TL’lik bir üründe var, 300.000 TL’lik ürün de var. Bazı kişiler, yeri geliyor yüksek bedeller ile satışı yapılan ürünlerin bile sahtelerini yapabiliyorlar. Bu durumda sektördeki güveni kırmış oluyor. Bizim sektörümüzde güven çok önemlidir. Güven ortamında zayıflama olursa ‘kurunun yanında yaş da yanıyor’ misali işini olması gerektiği gibi yapan kişiler de zarar görüyor. Bu nedenle antikaya meraklı, koleksiyoner veya antika hediye etmek isteyen kişiler, bizim gibi evrakları ve izinleri tam olan yerlerden antika alması tavsiye ederim. Almak istediği antika hakkında iyi bir araştırma yapıp uzman ve bilindik kişilerden görüş almalarını tavsiye ederim”


“Balat’a özel uygulamalar uygulaması için çalışmalar yapmalı”

-Bekir Tüccar; “Balat’taki yerli ve yabancı turist yoğunluğuna karşılık olarak yapılan hizmetleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Balat için ne gibi farklı uygulamalar yapılmalı?-Emel Korkmaz; “Ülkemizde pek çok tarihi ve kültürel açıdan zengin ilimiz, semtimiz, mahallemiz var. Hepsi ayrı kıymetlidir. İstanbul’da da Balat dediğiniz zaman farklı bir semt ve yaşam görürsünüz. Buranın insanlarda oluşturduğu izlenim çok farklıdır. Bu nedenle Balat’a gelen turist ve kişi sayısı göz önünde bulundurulduğunda diğer semtlere göre farklı önlemler alınabilir. Mesela haftasonları araç trafiğe kapatılsa çok yerinde bir uygulama olur. Turistler veya vatandaşlarımız daha rahat dolaşırlar, böylelikle daha uzun vakit geçirirler. Böylelikle Balattaki tüm işletmelere artı bir durum yansımış olur. Yeme-İçme, giyim, hediyelik eşya alanındaki büyüklü küçüklü tüm işletmeler kazanç elde etmiş olurken, turistler veya vatandaşlarımız da kaliteli hizmet görür. Haftasonları çok yoğun oluyor ancak trafik yüzünden özellikle yabancı turistler rahat bir gezi düzenleyemiyorlar. Ceres Antika olarak oluşturduğumuz konsepte yerli ve yabancı turistlerin ilgisi yoğun. Sadece bizim için de değil, farklı işletmeler de işinin hakkıyla harikulade konseptler oluşturuyor. Bu bizi çok mutlu ediyor ancak belediye hizmetleri anlamında Fatih Belediye Başkanlığının, Balat’a özel uygulamalar uygulaması için çalışmalar yapmalı. Bu konuda bana göre halen yeterli adım atılmış değil”


Bekir TÜCCAR


1 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page