top of page

Arapgir Belediyesinden “Boynuzlu Kavun Kıwano” desteği

Anavatanı Güney ve Orta Afrika olan tek yıllık yetiştiriciliği yapılan, ülkemize yeni gelen bir tür olan Boynuzlu Kavun Kiwano, Malatya’nın Arapgir ilçesinde yetiştirilmeye başlandı.


Anavatanı Güney ve Orta Afrika olan, tek yıllık yetiştiriciliği yapılan, Ülkemize yeni gelen bir tür olan ve Manisa, Mersin, Alanya da yetiştiriciliği yapılan “Alanya Kavunu” Arapgir’de üretilmeye başlandı. Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’nun girişimleri ile tohumları ilçeye getirilip adaptasyon çalışmaları başlatılmıştı. Belediyeye ait arazide 2022 vejetasyon döneminde tohumdan fide oluşturulmuş ve fidelerin yetiştiriciliği ile meyve hasadı yapıldı. Kiwano kavunu esas olarak sudan oluşuyor ve nispeten düşük kalori, karbonhidrat ve yağ içeriyor. Kalorisinin yaklaşık %16'sı, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında nispeten yüksek olan proteinden geliyor. İçeriğine gelince, ortalama boyuttaki 1 boynuzlu kavunun içinde %40'a varan oranlarda C vitamini ve yaklaşık 1 gram protein bulunuyor. Bunlara ek olarak boynuzlu kavunun içinde bol miktarda A vitamini, kalsiyum, demir ve besin lifi olduğu da biliniyor. 2023 yılında da ilçede belirlenen alanlarda ekimi gerçekleştiriliyor. Yapılan proje ile ilçede farklı tarımsal ürünlerin üretimi ve istihdam sağlaması hedef alınıyor. Dış pazarda büyük ilgi gören Boynuzlu Kavun Kıwano için ilerleyen yıllarda oluşan ilgiye göre farklı yatırımlar yapılması planlanıyor.


Besin içeriği

Kiwano kavunu, birçoğu sağlığı olumlu yönde etkileme yeteneğinde rol oynayan bir dizi vitamin ve minerale sahip diyebiliriz. Tek bir kiwano kavunu (209 gram) aşağıdaki besinleri sağlıyor. Kiwano’nun içerisi ise; Kalori: 92, Karbonhidrat: 16 gram, Protein: 3.7 gram, Yağ: 2.6 gram, C Vitamini: Referans Günlük Alımın (RGA) %18'i, A Vitamini: RGA'nın%6'sı, B6 Vitamini: RGA'nın %7'si, Magnezyum: RGA'nın %21'i, Demir: RGA'nın %13'ü, Fosfor: RGA'nın %8'i, Çinko: RGA'nın %7'si, Potasyum: RGA'nın %5'i, Kalsiyum: RGA'nın %3 şeklinde oluşmakta.

YAGEV Haber Merkezi


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page