top of page

8 Haziran Marmara Denizi Günü 3. Kez Kutlanacak

Sürdürülebilir ve temiz bir Marmara Denizi için bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan 8 Haziran Marmara Denizi Günü etkinlikler yapılacak.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle Marmara Belediyeler Birliği (MBB) koordinasyonunda gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında, Marmara Denizi'ne kıyısı olan 7 ilde eş zamanlı farkındalık çalışmaları düzenlenecek. İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova, Balıkesir, Çanakkale ve Tekirdağ'da başta belediyeler, sivil toplum kuruluşları, kent konseyleri olmak üzere çeşitli paydaşlar tarafından organize edilecek etkinliklere tüm vatandaşlar katılarak Marmara Denizi'ne sahip çıkma çağrısında bulunulacaktır.

 

Geçmiş Yıllarda Neler Yapıldı?

2022 yılında "mikroplastik ve deniz çöpleri" teması kapsamında 62 farklı farkındalık etkinliği ile başlayan Marmara Denizi Günü kutlamaları, 2023'te "biyoçeşitlilik" temasıyla yaklaşık 100 etkinliğe sahne olmuştur.

Bu yıl da Marmara Denizi'nin korunması için hep birlikte harekete geçmeyi ve farkındalık oluşturmayı amaçlayan etkinlikler kapsamında kıyı temizlikleri, paneller, sergiler, konserler ve çeşitli atölyeler #MarmaraHepimizin mesajıyla düzenlenecek.

Marmara Denizi'nin karşı karşıya olduğu kirlilik tehdidine karşı duyarsız kalmamak ve gelecek nesillere sağlıklı bir deniz bırakmak için 8 Haziran'da Marmara Denizi Günü etkinliklerine katılabilirsiniz.

8 Haziran Marmara Denizi Günü 3. Kez Kutlanacak
8 Haziran Marmara Denizi Günü 3. Kez Kutlanacak

 

Kimler Etkinlik Düzenleyebilir?

Marmara Denizi Günü etkinliklerine Marmara Denizi’ne kıyısı olan belediyelerin yanı sıra STK'lar, odalar, üniversiteler ve öğrenci kulüpleri, özel sektör ve çocuklar başta olmak üzere tüm vatandaşlar aktif katılım sağlayabilir, Marmara Denizi’ne yönelik toplumsal farkındalığın artırılmasına katkı sağlayacak etkinlikler düzenleyebilir. 8 Haziran Marmara Denizi Günü'nde gerçekleştirilecek tüm etkinlikler marmara.gov.tr adresinde dijital etkinlik haritasında yer alacaktır. Haritada yer almak için etkinlik başvuruları bu form üzerinden yapılabilir.

 

Başvurusu incelenen etkinlik aşağıdaki etkinlik haritasında yerini alacak:

Nasıl Katkı Verilebilir?

8 Haziran’da #MarmaraDeniziGünü ve #MarmaraHepimizin etiketleriyle sosyal medyadan destek olunabilir.

Açıkhava film gösterimleri, sergiler, atölyeler, seminer ve konferanslar düzenlenebilir.

Kıyı temizliği, sahil gezisi, dip temizliği, hayalet ağı temizliği, dalış ve yüzme etkinlikleri düzenlenebilir

 

Bu Yılın Teması Denizcilik

Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Karadeniz'i dünya ile bağlayarak küresel ticaretin önemli bir merkezi konumundadır. Ancak bu stratejik konum, Marmara Denizi'ni deniz taşımacılığı kaynaklı önemli bir kirlilik tehdidiyle karşı karşıya getirmektedir. Petrol sızıntıları, gemi atıkları ve deniz kazaları gibi durumlar, deniz ekosistemi üzerinde ciddi zararlara yol açabilmektedir. Bu baskılar, deniz canlılarının yaşam alanlarını ve besin zincirini tehdit ederek ekosistemi dengesizleştirebilir. Ayrıca gemilerin egzoz gazlarından salınan hava kirleticileri de kıyısal yerleşimler ve deniz ekosistemi için önemli bir tehdit oluşturur. Özellikle sülfür oksit, azot oksit ve partiküler madde gibi emisyonlar, hava kalitesini düşürerek insan sağlığını olumsuz etkileyebilir ve deniz yaşamını zehirleyebilir. On binlerce geminin her yıl boğazlardan geçtiği, onlarca ticari limanın ve tersanenin bulunduğu Marmara Denizi'nde bu konuya dikkat çekilmesi, tüm paydaşların katılımıyla görünür hale gelebilir.

Marmara Denizi'nin korunması ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi, bölgenin ekolojik dengesi ve ekonomik kalkınması için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle Marmara Denizi Günü'nde denizcilik temasıyla bir araya gelerek çözüm odaklı adımların atılmasına katkı sağlamak önem arz etmektedir.

 

Neden 8 Haziran?

Marmara Denizi'nin kirlilik tehdidi ve müsilaj krizi ile karşı karşıya kalmasının ardından 2021'in Haziran ayında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde çok paydaşlı yöntemle Marmara Denizi Eylem Planı ilan edildi. Bu eylem planı çerçevesinde Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı oluşturuldu. Plan kapsamında Türkiye’nin en büyük deniz seferberliğinin yapıldığı 8 Haziran'ın yıldönümlerinde Marmara Belediyeler Birliğinin koordinasyonuyla farkındalık etkinliklerinin düzenlenmesine karar verildi. 8 Haziran Marmara Denizi Günü, Türkiye Çevre Haftası'nın bir parçası olarak kutlanmaktadır. Bu gün aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in organize ettiği Dünya Okyanus Günü’dür.

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page