top of page

25 Milyon İnsanı Etkileyen Karar

Resmî kaynakların yaptığı tespitlere göre Türkiye’de trafikte kayıtlı olan 25 milyon araç var. 25 Milyon aracın büyük bir çoğunluğu ise binek otomobiller, motosikletler ve ticariler oluşturuyor. Araç sahiplerini yakından ilgilendiren karar alındı.


KAZALAR UFAK OLSA DA BEDELİ AĞIR OLABİLİR

Mevcut sistemdeki trafik sigortası sistemleri 7 basamaktan oluşuyor. Mevcut sisteme göre yeni araç alan vatandaşlar, zorunlu sigortalarını yaptıklarında 4. basamaktan sisteme giriş yapıyor. Herhangi bir kaza veya ehliyete işlenen ceza puanları neticesinde 3>2>1 şeklinde basamak düşerek yüzde 50 ila 150 arası prim artışlı sigorta ödemesi yapıyorlar.ÖDÜL DE OLACAK

Yeni sisteme göre ise kaza yapmayan veya ehliyetine işlenene bir ceza bulunmayan sürücüler de daha az ödeme yapacak. Örneğin kaza yapmadan veya ehliyete işlenen trafik ceza puanı olmadan geçirilen her yıl, 5>6>7 şeklinde basamak çıkarak yüzde 15 ila yüzde 45 arası hasarsızlık indirimi alabilecekler. Ancak her hangi bir kaza yapmaları halinde tekrar prim artışı ile karşılaşacak. Mevcut 7 basamaklı sisteme 2 yeni seviye daha getirilerek toplamda 9 seviye olacak. Bunlardan ilki peş peşe yapılan 4 kaza neticesinde uygulanacak olan yüzde 200 prim artışı diğeri de 4 yıl üst üste kazasız ve cezasız kullanımda gelen yüzde 50 hasarsızlık indirimi olacak.

6 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page