top of page

ÜLKEMİZİN EKONOMİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK PROJE 1570 YILDAN BU YANA BEKLEYEN ONURLU ADIM


Yerel Hizmetler Proje Araştırma Geliştirme Dayanışma ve Eğitim Vakfı (YAGEV) bir ilke daha imza atarak “Hristiyan Hac Turizmini” başlatıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ve SETUR ortaklığıyla sürdürülecek olan Hristiyan Haç Turizmi, dini turizm alanında önemli katkı sunacak. Hristiyan âlemi için kutsal sayılan 7 kilisede düzenlenecek olan organizasyon hakkında YAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özkaya; “YAGEV olarak birbirinden farklı projeler ile pek çok ilke imza attık ve atmaya devam ediyoruz. Birleşmiş Milletlere bağlı 193 ülkeden ilgi görecek olan çalışmamıza SETUR ortaklığıyla devam ederken; Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğini görüyoruz. YAGEV olarak hayata geçirdiğimiz çalışma, sadece bir turizm projesi değil aynı zamanda; savaşların ve şiddetin arttığı son günlerde dünya geneline bir birlik olma mesajı veriyoruz. Hac Turizmi ile ülkemizin ekonomisinin yüzünü güldürecek olmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.


Yerel Hizmetler Proje Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (YAGEV) yaptığı projeler ile çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. YAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özkaya’nın girişimleri ile Türkiye’de turizme katkı sağlayacak olan proje hayata geçiyor. YAGEV, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ve SETUR ortaklığında gerçekleşecek olan projenin amacı, turizme katkı sunmak ve kültürel değerleri tanıtmak adına önem arz ediyor. “Hristiyan Hac Turizmi” olarak adlandırılan proje şimdiden uluslararası düzeyde ilgi görmeye başladı. Ülkemize yönelik düzenlenen dini turizm alanında farklı çalışmalarla imza atan YAGEV, Hristiyan âlemi için kutsal sayılan 7 kilisede organizasyon düzenliyor. Hac Turizmi programında yer alan kiliseler; Salihli Sardes, Akhisar (Thyateira), Bergama/Pergamos/Pergamon, İzmir Smyrna, Kuşadası (Ephesos/Ephesus), Kuşadası/Laodıkeıa, İzmir/Alaşehir şeklinde.


“Ülkemiz Turizmine de Büyük Oranda Katkıda Bulunacak’’

YAGEV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özkaya, gerçekleştirecek olan hac turizmi hakkında bilgiler verdi. Özkaya, hac turizminin ülke turizmine büyük oranda katkıda bulunacağını belirterek; “YAGEV olarak birbirinden farklı projeler ile pek çok ilke imza attık ve atmaya devam ediyoruz. Dünya genelinde ilgi görecek olan çalışmamıza SETUR ortaklığıyla devam ederken; Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğini görüyoruz. YAGEV olarak hayata geçirdiğimiz çalışma, sadece bir turizm projesi değil aynı zamanda; savaşların ve şiddetin arttığı son günlerde dünya geneline bir sevgi mesajı veriyoruz. Ayrıca bir kez daha ülkemize katkı sağlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Turizmi tüm yıla yaymak için geliştirilen stratejilerin odak noktasını turizm çeşitlendirme çalışmaları oluşturmaktadır. Bir turizm çeşidi olan inanç̧ turizmi son yıllarda dünyada gelişme göstermektedir. İnanç̧ turizminde, turistler inandıkları dinlerin kutsal merkezlerine ziyaret gerçekleştirmektedirler. Ülkemizde Musevilik, Hristiyanlık ve İslam dini için önemli birçok lokasyon ve ibadethane bulunmaktadır. İncil yazarı Aziz Yuhanna sürgündeyken Batı Anadolu’da 7 Cemaate mektuplar yazmıştır. Bu mektuplarda adı geçen ve kıyamette ayakta kalacağına inanılan 7 Cemaate ithafen yapılan kiliselere ise Apokaliptik Kiliseler denilmektedir. Batı Anadolu’da bulunan ve İncil’de adı geçen yedi kilise Hristiyanlar için çok önemlidir. Çalışmanın amacı, inanç turizmi kapsamında yedi kilisenin oluşumunu anlamak, cemaatlere ithaf edilen yapıları belirlemek ve turizm açısından incelenmesidir. Bu İnanç Turizmi ile Hristiyan bireylerin aynı zamanda ülkemiz turizmine de büyük oranda katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı.“Dünyada Bir İlk Olan Hristiyan Haç Turizmini Başlatıyoruz”

Özkaya, hac organizasyonunun Dünyada bir benzeri bulunmadığını belirtti. Özkaya, YAGEV olarak yapacağı çalışmalarla ilklere imza atmaya devam edeceklerini belirterek; “YAGEV Vakfı olarak, kendimize görev çıkartmış ve konu ile alakalı kiliseler birliği ile iş birliği protokollerini yapmış bulunuyoruz. Öncelikle Türkiye ve akabinde Ortadoğu’daki kilise ve diğer ibadethanelerin restorasyonunu gerçekleştirecek adımları atmış ve yapılacak olan tüm restorasyonların akabinde Türkiye’mizi Hristiyanlık âleminin haç merkezine dönüştürecek olan hac ibadet turizmine açarak Dünyada çok büyük manevi duygulara ev sahipliği yapacak olan yeni bir kapıyı aralıyor olacağız. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Dünyada bir ilk olan Hristiyan Hac Turizmini başlatıyoruz. Türkiye’de Hristiyan âlemi için kutsal sayılan hac ibadeti için yol güzergâhlarımız belirlenmiştir. İnternet sitemizden ve YAGEV aracılığıyla iletişime geçip program hakkında her tür bilgiye ulaşabilirsiniz. Vakfımız bünyesinde gerçekleştirilecek kutsal yolculukla birlikte tüm kiliselerimizin profesyonel belgesel tanıtım film çekimleri yapılacak ve Dünya dillerinde tüm medya platformlarında yayınlanacaktır. Her bir hac adayımız, kutsal kiliseler sonrası hac töreniyle hacı olacaklardır. Tüm Haç organizasyonu, sadece bu iş için tasarlanmış özel bir web platformu üzerinden online yönetilecek olup tüm işlemler bu sistem üzerinden resmi olarak yürütülecektir. Tüm Dünyaya Hayırlı Olmasını Temenni Ediyor ve Bütün Hristiyan âlemini ülkemize hacı olmaları için davet ediyoruz” şeklinde konuştu.


Bekir TÜCCAR

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page