top of page

ÇEVRE DOSTU ÇİFTÇİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi kapsamında Kumluca’da zirai ambalaj atığı toplayarak çevrenin korunmasına katkı sağlayan çiftçiler ödüllendirildi. Topladığı atıklarla en çok puan toplayan Ahmet Uğurhan birinci oldu. En fazla zirai ambalaj atığı toplayan çiftçilere sera naylonu, yapışkan tuzak, sera ipi, klips gibi ödüller verildi.


ÇEVRE DOSTU ÇİFTÇİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
ÇEVRE DOSTU ÇİFTÇİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ve insan sağlığı açısından önemli bir sorun haline gelen zirai ambalaj atıklarının toplanması ve kontrolü için Türkiye’de ilk olarak başlattığı "Çevre Dostu Çiftçi Kart" projesi kapsamında çiftçiler kendilerine dağıtılan kartlar ile otomatları çalıştırarak zirai ambalaj atıklarını buraya attı. Otomatlara atılan ambalajların ağırlığına göre sistemde toplanan puanlar çiftçilerin kartlarına birikti. 2 bin 514 çiftçiye dağıtılan kartlar ve anahtarlıklar sayesinde projenin başladığı günden bu yana 1331 kilogram zirai ilaç ambalaj atığı akıllı otomatlarla toplandı.


14 ÇİFTÇİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Çevre Dostu Çiftçi Kart projesinde Kumluca’da en çok atık toplayan 14 çiftçi için ödül töreni düzenlendi. Toplamda en çok puanı toplayan Ahmet Uğurhan birinci, Ali Kılınç ikinci, Ertuğrul Kaya üçüncü oldu. Kumluca Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende, birinci Ahmet Uğurhan’a ödülünü Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Lokman Atasoy verdi. En fazla zirai ambalaj atığı toplayan çiftçilere sera naylonu, yapışkan tuzak, sera ipi, klips gibi ödüller verildi.


AMAÇ TÜM ANTALYA’YA YAYMAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı Sıfır Atık Şube Müdürü Fulya Koral, insan ve çevre sağlığı için sorun olan zirai ilaç ambalaj atıklarının toplanmasının önemli olduğunu, bu proje kapsamında zirai ilaç ambalaj atıklarının, ikincil hammadde olarak ekonomiye geri kazandırıldığını belirtti. Koral, “Projeyi Kumluca’dan sonra Demre ve Finike’de de başlattık. Tüm Antalya’ya yaymayı amaçlıyoruz. Sürdürülebilir çevre odaklı projelerimiz devam edecek” dedi.


YAYGINLAŞMASINI DİLİYORUM

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, çiftçilere klips, naylon, tül, eldiven ve tuzak dağıtıldığını bu sayede çiftçinin geri dönüşüm sayesinde hizmet aldığını söyledi. Kökce, “Türkiye’de ilk kez böyle bir sistem kurduğu için Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e teşekkür ederim. Bunun yaygınlaşmasını diliyorum. Ülkemiz ve geleceğimiz için çok önemli bir çalışma” diye konuştu.


ÇİFTÇİLERE PROJE İÇİN DAVET

Çevre Dostu Çiftçi Kart yarışması birincisi çiftçi Ahmet Uğurhan, en çok zirai atığı topladığı için mutlu olduğunu dile getirerek, “Böyle bir proje düzenlendiği için Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ederim. Bizleri böyle bir projeye yönlendirmeleri çok güzel. Proje başladığından beri çevrede artık daha az zirai atık görmeye başladım. Halkımızı bu konuda daha da duyarlı olmaya davet ediyorum. Projeye katılsınlar ve çevremiz daha da temiz olsun” ifadelerini kullandı.

YAGEV Haber Merkezi

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page